Zasady przyjmowania uczniów

§ 73

  1. Szkoła jest dostępna dla wszystkich, którzy pragną w niej kształcić swoje dzieci; nie jest szkołą elitarną ze względu na przynależność do Kościoła katolickiego lub ze względu na status materialny kandydata.
  2. Szkoła posiada wymiar charytatywno-opiekuńczy wobec uczniów potrzebujących szeroko rozumianego wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, umożliwienia dostępu do nauki lub wyrównywania szans edukacyjnych, a także dla uczniów z rodzin wielodzietnych.
  3. Kandydaci do szkoły oraz ich rodzice zapoznają się z charakterem szkoły, statutem i programem wychowawczo-profilaktycznym przed złożeniem wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły w ramach postępowania rekrutacyjnego.
  4. Rodzice i uczniowie poprzez dobrowolny wybór szkoły katolickiej akceptują kształcenie i  wychowanie w duchu nauczania Kościoła katolickiego.
  5. Przyjmowanie uczniów do szkoły odbywa się w trybie postępowania rekrutacyjnego prowadzonego na podstawie przepisów ustawy – Prawo oświatowe i statutu szkoły.

§ 74

  • W postępowaniu rekrutacyjnym dla kandydatów do klasy pierwszej uwzględnia się następujące kryteria:
    1. wiek dziecka – pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci zobowiązane do rozpoczęcia w danym roku szkolnym obowiązku szkolnego;
    2. poziom dojrzałości szkolnej ustalony na podstawie informacji sporządzonej przez przedszkole (szkołę), w której dziecko odbyło roczne przygotowanie przedszkolne;
    3. wynik rozmowy z dzieckiem w obecności rodziców.

§ 75

  1. Podstawą przyjęcia ucznia do klasy pierwszej jest wynik postępowania rekrutacyjnego, który przeprowadza komisja powołana przez dyrektora.
  2. Zasady rekrutacji określa regulamin rekrutacji zamieszczany na stronie internetowej szkoły, który zawiera ustalony przez dyrektora szczegółowy harmonogram i sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego obowiązującego w danym roku szkolnym.
  3. Postępowanie rekrutacyjne obejmuje:
    1. złożenie przez rodziców w ustalonym terminie dokumentów podanych w  regulaminie rekrutacji;
    2. przeprowadzenie rozmów z dziećmi i z rodzicami;
    3. ustalenie przez komisję rekrutacyjną wyników postępowania z uwzględnieniem przepisu art. 133 ustawy – Prawo oświatowe;
    4. ogłoszenie listy przyjętych uczniów.

§ 76

  1. Do szkoły może być przyjęte dziecko realizujące obowiązek szkolny w innej szkole podstawowej publicznej lub niepublicznej w trybie przeniesienia, zgodnie z przepisami prawa. W takim trybie ucznia przyjmuje dyrektor.
  2. Do klasy I może być przyjęte dziecko w trakcie roku szkolnego, jeżeli szkoła ma wolne miejsce. Postępowania rekrutacyjnego nie stosuje się.

§ 77

Dziecko nabywa prawa ucznia szkoły z chwilą wpisania go na listę uczniów.